Quest Representatives

Quest submissions for 2020 will begin on February 1, 2020.

  • Submission due date: March 2, 2020
  • Poster printing submission due date: March 20, 2020
  • Quest Kick-Off: March 31, 2020
  • Quest date: April 1, 2020

Requirements
  • Program Area
  • Submission Type
  • Academic Level
  • Quest Location
    (for posters only - Syracuse/Oswego)
  • Anticipated Poster Size
    (for posters only)
  • Expected Time Frame
  • Number of Presenters
  • Title
  • Description
  • Presenter/Author Name
  • Individual Student Section Descriptions
    (for groups only - optional)
  • Requested Room Capacity
  • Technology Requirements
  • Special Requests

Submission Form


Helpful guidelines
  • There is no limit on poster submissions. We will do our best to accommodate all that are submitted by the deadline.
  • We will not know/build the schedule until after the submission process is complete.
  • The overall sessions will be based on 50 minute blocks, allowing for a 10-minute transition.
  • If you have specific requirements--they need to be submitted in the submission form. We have provided a space to indicate room preferences, technology, etc.
  • The online submission form will be the only format we will be accepting information for Quest programming.
  • Double sessions should be noted as Part I, Part II and further explained under special requests within the submission form.
  • The deadline for submission is March 1, 2019.

Quest Representatives

Advanced Wireless Systems Research Center: Patanjali Parimi
Anthropology: Alanna Ossa
Art: Ben Entner
Art History: Lisa Seppi
Atmospheric and Geological Sciences (Geology): Justin Stroup
Atmospheric and Geological Sciences (Meteorology): Steven Skubis
Biological Sciences: Paula Fredette
Chemistry: Kristin Gublo
Communication Studies: Serenity Sutherland
Community Services: Catherine Farrell
Computer Science: Bastian Tenbergen
Computer Science / Biomedical Informatics: Isabelle Bichindaritz
Counseling and Psychological Services: Tiphanie Gonzalez
Creative Writing Program: Laura Donnelly
Criminal Justice: Jeremy Shifton
Curriculum and Instruction: Deborah Howard
Educational Administration: Linda Rae Markert
Economics : Ranjit Dighe
Electrical and Computer Engineering: Sungeun Kim
English and Creative Writing: Shannon Martin
Eta Omicron Chapter of Phi Beta Delta: Ritu Radhakrishnan
EXCEL: Experiential Courses and Engaged Learning: Sheila Cooley
Extended Learning Division: Jill Pippin
Gender and Women's Studies: Joanna Goplen
Geochemistry: Kristen Gublo
Global Studies: Lisa Glidden
Health Promotion and Wellness: Jessica Harris
History: Lyn Blanchfield
Human Development: Rebecca Burch
Library: Sarah Weisman
Linguistics Program: Bruce Peng
Mathematics: Elizabeth Wilcox
Modern Languages and Literatures: Brenda Farnham
Music: Juliet Forshaw
Office of International Education and Programs: Joshua McKeown
Philosophy: Craig DeLancey
Physics: Shashi Kanbur
Political Science: Helen Knowles
Psychology: Gilian Tenbergen
School of Business: Glynn English
School of Education Teacher Opportunity Corps II (SOE Field Placement Office): Nichole Brown
Sociology: Latoya Lee
Sociology : Eve Clark
Syracuse Campus: Ryan Lynn
Technology: Mark Hardy
Theatre: Toby Malone