Campus Technology Advisory Board

Membership List

Mark Hardy, Chair
Technology Department
mark.hardy@oswego.edu

Area/Department

Representative

College of Liberal Arts & Sciences

 

Anthropology

Doug Pippin

Biological Sciences

Kirsten Parsons

Chemistry

Larry Fuller

Cinema and Screen Studies Program

Jake Dodd

Computer Science

Alex Pantaleev

Earth Sciences

 

Economics

John Kane

English & Creative Writing

 

Environmental Research Center

James Pagano

History

Leonardo Hernandez

Library

Chris Hebblethwaite

Mathematics

Declined   

Modern Languages & Literature

Brenda Farnham

Philosophy

Physics

Anne Caraley

Political Science

Craig Warkentin

Psychology

Dave Bozak

Public Justice

Michelle Fischetti

Sociology

Declined

Women's Studies

Mary McCune

School of Business 

 

Accounting, Finance & Law

David Kahn

Marketing & Management

David Kahn

School of Communication, Media & the Arts

 

Art

Kelly Roe, Jenilee Ward

Communication Studies

Patrick Moochler

Music

Dan Wood

Theatre

Greg Brewster

School of Education 

 

Counseling & Psychological Services

Sean Finnerty

Curriculum & Instruction

Marcia Burrell

Educational Administration

Declined

Health Promotion & Wellness

Sandy Bargainnier

Technology

Mark Springston

Vocational Teacher Preparation

Peg Martin

Vice Presidents

 

Academic Affairs

Mike Ameigh

Administration & Finance

 

Development

Kimberly McGann

Student Affairs

 

Deans

 

College of Liberal Arts & Sciences (designee)

 

Extended Learning (designee)

Theresa Gilliard-Cook, Greg Ketcham

Graduate Studies and Research (designee)

Zachary DeMarsh

School of Business (designee)

David Kahn

School of Communication, Media & the Arts

Fritz Messere

School of Education (designee)

Abby Wiertzema

Student Affairs (designee)

Dan Griffin

Other Directors

 

Auxiliary Services (designee)

Mike Flaherty

Experience Based Ed

Declined

Facilities Services 

Office of Institutional Research

Alla Gull

Office of Learning Services (designee)

Pat Pacitti

Library

Natalie Sturr

Registrar (designee)

Jean DuFore

Residence Life and Housing (designee)

University Police

 

Other Administrative Appointments

 

Representative 2

Rick Buck

Student Representatives

Student Association - Representative 1

 Jordan Shutts

Student Association - Representative 2

 

Residence Hall Council

 

Campus Technology Services

Chief Technology Officer

Sean Moriarty

Administrative Technologies

Sue Fisk

Administrative Technologies

Mike Pisa

Instructional Support

Client Support & Communication

Nicole Decker

Telecommunications, Networking & Construction

Tyrone Johnson-Neuland